Właściwości zdrowotne awokado

Owoc awokado

Awokado zwane także smaczliwką wdzięczną jest bardzo popularnym, wysokoenergetycznym owocem, o charakterystycznym smaku, który albo się lubi albo nie. Owoc ten  jest źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega 3 i omega 6 oraz błonnika. Zawiera również niewielką ilość węglowodanów oraz białka.

Właściwości awokado

Awokado, uznawane jest za jeden z najzdrowszych owoców na całym świecie. Wykazuje on szereg właściwości prozdrowotnych.

Praca mózgu

Awokado jest źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega 3 i omega 6. Regularne spożywanie tego owocu poprawia pamięć i koncentrację. Badania dowiodły, że częste spożywanie awokado, zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera.

Układ trawienny

Dzięki dużej zawartości błonnika, awokado korzystnie wpływa na układ trawienny. Pomaga w walce z zaparciami oraz nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie, korzystnie wpływa także na pracę wątroby oraz wchłanianie substancji odżywczych z jelit.

Zdrowie – układ krążenia

Fitoskładniki oraz kwasy tłuszczowe zawarte w awokado pomagają w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi oraz cholesterolu LDL, dzięki czemu minimalizują ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca.

Skóra

Awokado dzięki wysokiej zawartości witaminy E oraz glutationu zmniejsza procesy starzenia się skóry. Wykazuje także działanie ochronne przed promieniami ultrafioletowymi.

Wzrok

Kolejną zaletą awokado jest wysoka zawartość luteiny i zeaksantyny, dzięki którym zmniejsza się ryzyko wystąpienia zaćmy.

Odchudzanie

Awokado jest także źródłem magnezu i potasu, dlatego świetnie się nadaje do spożywania podczas procesu odchudzania. Jedzenie awokado po treningu powoduje szybszą regenerację zmęczonych mięśni.

Ciąża

Owoc ten jest bogaty w kwas foliowy, dlatego zaleca się spożywanie go kobietom planującym poczęcie dziecka lub kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik.

Cukrzyca

Owoc awokado jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, dlatego idealnie nadaje się dla osób cierpiących na cukrzycę, a dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, awokado przyczynia się do regulacji poziomu glukozy we krwi.

Właściwości przeciwzapalne

Awokado jest bogatym źródłem aminokwasów i enzymów wykazujących właściwości przeciwzapalne. Częste stosowanie tego owocu przynosi ulgę w przypadku przewlekłych chorób reumatycznych oraz innych stanów zapalnych toczących się w organizmie.

Na uwagę zasługuje fakt, że powyżej przedstawione właściwości awokado to tylko nieliczne z wielu, które posiada ten owoc, dlatego zaleca się jego częste spożywanie.