Czy słyszeliście kiedyś, że aloes działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo? Otóż jest to roślina o szerokim działaniu leczniczym. Aloes jest niezwykłą rośliną, która coraz częściej gości na parapetach w wielu domach. Dwa najpopularniejsze gatunki aloesu, to: aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. To one najczęściej goszczą w domach, w których osiągają nawet 60 cm długości. Łatwo się rozrastają, przez co można zyskać w domu nie małą hodowlę. W warunkach naturalnych występuje ponad 300 gatunków tej rośliny. Jest to zaskakująca i ogromna liczba.
Aloes należy do grupy sukulentów. Jest to grupa roślin, które przystosowały się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Wykształciły one tkankę wodną służącą do jej gromadzenia. Charakterystyczną cechą aloesu, należącego do tej grupy są trójkątne, grube i mięsiste liście. Są one zakończone niewielkimi kolcami lub mają ząbkowaną powierzchnię.
Najbardziej zewnętrzna warstwa chroni liście przed utratą wody oraz syntetyzuje białka i węglowodany. Środkowa, czyli gorzki sok oraz wewnętrzna, w postaci żelu, składającego się aż w 99 procentach z wody.
Składniki odżywcze w aloesie
Aloes posiada aż 75 aktywnych substancji. Należą do nich między innymi: witamina A, witamina C oraz E oraz witaminy z grupy B; kwas foliowy ( czyli witamina B9) oraz cholina (witamina B4).
Co więcej aloes zawiera w sobie osiem enzymów: aliiazę, alkaliczną fosfatazę, amylazę, bradykinazę, celulazę, karboksypeptydazę, katalazę, lipazę i peroksydazę. Enzymy te odpowiadają za rozkład cukrów i tłuszczów, z wyjątkiem bradykininy, która łagodzi stany zapalne skóry.
Aloes jest również dobrym źródłem minerałów. Zawiera wapń, chrom, miedź, magnez, selen, potas, cynk i mangan. Minerały te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu u zapewnienia i utrzymania w nim homeostazy.
Z innych ciekawych rzeczy, aloes zawiera związki fenolowe, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Roślina zawiera również hormony, które odpowiadają za gojenie ran i posiadają działają przeciwzapalnie.
W skład aloesu wchodzą aż 20 z 22 aminokwasów, a także kwas salicylowy, który posiadający właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego roślina ta wykazuje działanie oczyszczające oraz antyseptyczne.
Zastosowanie aloesu dla zdrowia i urody
Ze względu na swoje właściwości aloes znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ochronne. Dzięki polisacharydem przyspiesza gojenie ran i regenerację skóry. Co więcej aloes nadaje się świetnie dla skóry trądzikowej, dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom. Jego łagodzące właściwości znajdują zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry.
Dodatkowo nawilża i ujędrnia skórę. Co znajduję zastosowanie w preparatach na rozstępy i tych do walki z cellulitem.
Aloes łagodzi podrażnienia, na przykład po goleniu. Nadaje się również do walki ze śladami i małymi rankami, które zostają po wrastających włosach.
Rozcieńczony sok z aloesu sprawdza się świetnie jako płukanka do włosów lub tonik. Wspomaga on porost włosów, więc śmiało można zastąpić nim sklepowe wcierki.
Do zastosowania wewnętrznego należy stosować sok z aloesu. Należy go pić trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Jeśli nie odpowiada nam jego smak możemy rozcieńczyć go z sokiem pomarańczowym. Jeśli się odchudzamy możemy zastosować tygodniową terapię i pić sok na czczo i przed posiłkami. Warto wtedy zwiększyć również spożycie wody i uprawiać sporty, przebywać na świeżym powietrzu i stosować techniki relaksacyjne przed snem. Zdrowie i dobre samopoczucie gwarantowane.