Duża część społeczeństwa cierpi z powodu częstej zgagi lub kwaśnego żołądka. Objawy w obu przypadkach są bardzo podobne, ale są to dwa różne zaburzenia. Są one dość dokuczliwe i nieprzyjemne, i powinny być wcześnie leczone, aby uniknąć ich nieprzyjemnych objawów.
Zgaga jest nieprzyjemnym, piekącym uczuciem spowodowanym przez kwas żołądkowy przemieszczający się w górę przełyku. To uczucie powoduje, że osoba czuje się tak, jakby jedzenie, które właśnie zjadła, cofało się do góry, co nazywane jest refluksem kwasowym i prowadzi do bardzo niekomfortowej sytuacji.
Różnice między zgagą a kwaśnym żołądkiem.
Choć może się wydawać, że to ta sama rzecz, zgaga i kwaśny żołądek to dwa różne pojęcia, a odczucia, jakie wywołują, są różne. W przypadku zgagi trawienie jest powolne i ciężkie, pojawia się uczucie pieczenia w okolicy dołu żołądka, gorzki posmak i kwaśność w ustach, którym mogą towarzyszyć również mdłości.
Jednak kiedy mówimy o zgadze, odnosimy się do dyskomfortu, który pojawia się w żołądku, gdy pokarm został strawiony zbyt szybko, w związku z czym żołądek wytwarza dużą ilość kwasu. Objawy to ból i pieczenie w gardle, przełyku i dole brzucha, a także cofanie się treści pokarmowej podczas leżenia lub pochylania się.
Przyczyny zgagi.
Przyczyny zgagi mogą być różne. Jednak najczęstsze z nich są związane z obfitymi i obfitymi posiłkami (co jest dość powszechne po uroczystościach takich jak Boże Narodzenie, posiłki firmowe, rodzinne, itp.), spożywaniem napojów alkoholowych i tytoniu, złymi nawykami żywieniowymi lub przyjmowaniem niektórych leków.
Istnieją pewne produkty spożywcze, które spożywane w nadmiarze mogą powodować zgagę. Należą do nich pikantne potrawy, produkty na bazie cytrusów lub pomidorów, cebula, smażone lub tłuste potrawy, czekolada, napoje alkoholowe, kofeinowe, gazowane oraz duże lub tłuste posiłki.
Ponadto, warunki zdrowotne, takie jak nadwaga, zwłaszcza spowodowana niewłaściwą dietą lub brakiem ćwiczeń fizycznych, czy ciąża, to sytuacje, w których ryzyko wystąpienia zgagi jest większe.
Terapia zgagi. Porady, jak pozbyć się zgagi.
Poprawa diety jest jednym z najlepszych rozwiązań, jakie możemy wziąć pod uwagę, aby pozbyć się zgagi. Aby to osiągnąć, możemy włączyć do naszej diety węglan wapnia i węglan magnezu, z których oba ułatwiają trawienie i przyczyniają się do złagodzenia zgagi.
Ponadto inne naturalne składniki, takie jak aloes czy kwas hialuronowy, dzięki swoim właściwościom łagodzącym, mogą również pomóc w zwalczaniu zgagi i kwaśnego żołądka. Unikanie alkoholu, tytoniu, tłustych potraw, ostrych i cytrusowych pokarmów w nadmiarze, takich jak cytryna czy pomarańcza, to jedne z najskuteczniejszych naturalnych środków zaradczych.
Najlepiej jeść pięć posiłków dziennie, dobrze je rozdzielając i dobrze przeżuwać pokarm. Inną radą udzielaną zazwyczaj przez specjalistów jest to, aby nie kłaść się bezpośrednio po jedzeniu, a jeśli już, to aby podnieść nieco wezgłowie łóżka.