Cytrynian magnezu – czym jest i co nam daje?

Czym jest cytrynian magnezu?

Cytrynian magnezu to nic innego jak związek chemiczny, który stanowi źródło cennego dla ludzi magnezu, a jego przeznaczenie jest ściśle związane z właściwościami tego pierwiastka. Cytrynian magnezu to suplement diety, który zawiera jony magnezowe w połączeniu z organicznym związkiem chemicznym jakim jest cytrynian.
Jego suplementacja ma na celu zwiększenie ogólnej ilości magnezu w przyjmowanej diecie.

Zdrowie. Ile magnezu powinniśmy przyjmować ?

Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 310 mg dla dorosłych kobiet do 400 mg dla dorosłych mężczyzn. Wartości te są jednak wyższe dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Osoby dla których dzienna zalecana dawka wynosi więcej niż norma, to również osoby po ciężkich i wyniszczających chorobach i z objawami niedoboru tego pierwiastka.
Badania dowodzą, że ten związek chemiczny, jakim jest cytrynian magnezu charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością i wysoką przyswajalnością w organizmie człowieka. Dlatego warto go przyjmować, zwłaszcza jeżeli jesteśmy w grupie osób narażonych na jego niedobór. Dzieje się tak podczas ciąży, karmienia piersią ale również gdy przechodzimy bardzo stresujący okres w swoim życiu. Wtedy należy szczególnie zadbać o ilość magnezu w diecie i profilaktycznie zacząć go suplementować.

Cytrynian magnezu – co nam daje?

Cytrynian magnezu przyczynia się do aktywowania blisko 300 enzymów przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz związków nukleinowych. Suplement ten jest przeznaczony dla osób chcących chronić się przed niedoborem tego pierwiastka. Cytrynian magnezu można przyjmować również profilaktycznie lub leczniczo. Dzieję się tak w przypadku chronicznego zmęczenia, nasilonego stresu, bólów głowy oraz mięśni. Warto go stosować także podczas zaburzeń snu. Ponadto magnez działa na serce i naczynia krwionośne, chroniąc je.
Dobrze jest również suplementować ten pierwiastek podczas ciąży, w trakcie karmienia piersią oraz w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego. Wtedy nasze zapotrzebowanie na magnez jest znacząco wyższe i dużo bardziej jesteśmy podatni na niedobory tego pierwiastka.
Profilaktyczne stosowanie cytrynianu magnezu może być uzasadnione gdy borykamy się z przewlekłym stresem, gdy mamy problemy ze snem lub problemy z koncentracją, z którymi nie możemy sobie poradzić. Warto zdecydować się na suplementację wówczas gdy przechodzimy rekonwalescencje po długiej i wyniszczającej chorobie lub w okresie połogu.

Jak rozpoznać niedobory magnezu?

Magnez stanowi niezbędny składnik mineralny. Uczestniczy on w wielu przemianach metabolicznych w naszym organizmie. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobory mogą być dla nas bardzo szkodliwe i wysoko odczuwalne. Jednak jak je rozpoznać? Najczęściej niedobór magnezu daje o sobie znać bardzo szybko. Pojawia się wtedy bezsenność, brak apetytu, zmęczenie oraz zaburzenia układu nerwowo-mięśniowego. Może objawiać się to skurczami, drganiem mięśni lub drganiem powieki. W przypadku długotrwałego niedoboru objawy te mogą się znacząco nasilić lub mogą wystąpić nowe, w postaci: wymiotów, nudności oraz zaburzenia rytmu pracy serca. Są to bardzo niebezpieczne objawy, które mogą przyczynić się do innych dolegliwości, w tym odwodnienia organizmu. Dlatego należy szybko reagować. Niestety ciężko jest oszacować ilość przyjmowanego i przyswajanego magnezu w diecie. Dlatego, gdy pojawią się powyższe dolegliwości warto zacząć suplementację tym pierwiastkiem, oraz dokładniejsze przyjrzenie się diecie jaką stosujemy. Warto wtedy po za suplementacją zwiększyć ilość orzechów i pestek w swoim menu oraz zacząć spożywać gorzką czekoladę. Nie trzeba ograniczać kawy, o ile nie przekracza ona liczby trzech filiżanek dziennie.