Białka – jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?

Znaczenie białka w organizmie – zdrowie

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych. Powinno stanowić ono stały element diety i być obecne w każdym posiłku. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za odbudowę zużytych tkanek oraz ich regenerację, co jest niezwykle ważne podczas uprawiania sportów lub po wszelkiego rodzaju wypadkach. To dzięki niemu odrastają nam włosy, paznokcie. Odbudowuje się złuszczony naskórek, dzięki niemu rośniemy i nabieramy tkanki mięśniowej. Gdyby nie białko, niemożliwe byłoby zbudowanie ładnej, zdrowej i umięśnionej sylwetki. Bez białka mielibyśmy kłopot z utrzymaniem włosów i paznokci w odpowiedniej kondycji, na co nie pomogły by suplementy ani wcierki. Dodatkowo, jest podstawowym składnikiem krwi, limfy i mleka kobiecego. Co bardzo istotne, ma szczególne znaczenie dla naszej odporności. Pełni ono rolę nośnika witamin i składników mineralnych. Dlatego jest tak niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Bez niego nie byłoby życia, funkcjonowania, wzrostu ani zdrowia. Dlatego warto dbać o podaż białka w diecie, w każdym posiłku w ciągu dnia. Powinno być to białko pełnowartościowe, pochodzące z różnych produktów, żeby zapewnić sobie cały profil aminokwasowy. Dzięki temu będziemy żyć w zdrowiu, z dobrą kondycją, pięknymi włosami i ładną cerą.

Niedobór i nadmiar białka w diecie

Bez białka nie byłoby możliwe gojenie się ran czy regeneracja tkanek. Dłużej odczuwalibyśmy zmęczenie po treningach. Nie rośli byśmy tak jak to natura przykazała. Dużo wolniej rosły by nam włosy i paznokcie. W dodatku niedobór tego składnika może powodować kwasiorkor. Jest to niedożywienie białkowe, które charakteryzuje się zahamowaniem wzrostu i dojrzewania. Co jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza w młodym, nastoletnim wieku. Często temu schorzeniu towarzyszy apatia i brak łaknienia. Oczywiście wydający się być paradoksalny.
Niedobór tego składnika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci, noworodków – które potrzebują szybko przybierać na wadze.

Nadmiar białka w diecie jest również niekorzystny co jego niedobór, z uwagi na azot. Białko, które nie zostanie wykorzystane do celów budulcowych organizmu może zostać spalone, daje wtedy energię jednak nadmiar azotu będzie obciążał nerki i wątrobę. Co może po latach nieść ze sobą straszliwe konsekwencję. Dlatego nie można przesadzać z dietą białkową, którą często przedstawiają nam kulturyści. Nie jest to zdrowa dieta i warto o tym pamiętać, bo wszystko w nadmiarze szkodzi.

Zapotrzebowanie na białko

Zapotrzebowanie organizmu na białko zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszy z nich jest wiek. Do tego, stan fizjologiczny organizmu oraz nasza aktywność. Osoba ćwicząca siłowo potrzebuje więcej białka niż osoba prowadząca mało aktywny tryb życia lub nawet biegacz. Wedle badań energia pochodząca z białek powinna stanowić od 10 do 20 % naszego zapotrzebowania energetycznego. Zapotrzebowanie zwiększa o się nawet o 1,5 do 2 razy dla dzieci i kobiet w ciąży.

Źródła białek

Głównym źródłem składnika odżywczego jakim jest białko są produkty zwierzęce. Resztę stanowią produkty pochodzenia roślinnego. Co ciekawe organizm ludzki najlepiej wykorzystuje białko pochodzące z jaja kurzego, a niemowlęta laktoalbuminę pochodzącą z mleka kobiecego. Białka można podzielić na takie o dużej wartości biologicznej i na takie o małej wartości biologicznej.
Te pierwsze to między innymi: białko jaja kurzego, białko mleka kobiecego, białko mleka, serów, białko pochodzące ze zwierząt, drobiu oraz ryb.
Zaś te o małej wartości biologicznej to: białka roślinne; zbóż, warzyw oraz ziemniaków.
Do produktów wysokobiałkowych zaliczamy również: sery, twarogi, drób, mięso, ryby, ciecierzycę, czerwoną fasolę, odżywki białkowe, jajka.