Kiedy chcemy zaprowadzić w swoim życiu porządek, a mianowicie zadbać o kondycje swojego organizmu, kluczowe jest przeanalizowanie dotychczasowego trybu życia. Ma on wpływ na nasze zdrowie, energie i wygląd. Wspomniana analiza trybu życia powinna przynieść konkretne wnioski, czyli co robię źle, a co dobrze, czego w moim jadłospisie jest za mało, a co powinienem z niego wykluczyć itp. Na takiej podstawie możemy zaplanować racjonalne zmiany. Jeśli okaże się, że zmiany będą dość drastyczne, można wprowadzać je stopniowo. Wyróżnia się 7 kluczowych aspektów, wpływających na jakość naszego życia. To właśnie na nie powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Zdrowy styl życia – to się opłaca!
Na początek należy zwiększyć swoją świadomość, a co za tym idzie poziom motywacji. Krótko ujmując zadać sobie sprawę, że tryb naszej codzienności istotnie wpływa na nasz organizm, a nawet może wydłużać lub skracać życie. Nie bez powodu mówi się, że jesteś, tym co jesz! W powiedzeniu tym zawarto sporo prawdy. Zdrowy styl życia definiuje, oczywiście nie tylko to jak się odżywiamy. W tym przypadku istotny jest też ruch, dotlenienie, unikanie używek, wysypianie się, odporność na stres, formy relaksu, a nawet dbanie o środowisko. Prowadzenie zdrowego trybu życia poprawia codzienne samopoczucie, pozwala cieszyć się dobrą i często pozytywną energią, a co najważniejsze unikać wielu chorób. Dlatego, warto podejść do sprawy niemal z pasją, by zdrowy styl życia nie przysparzał uczucia podejmowania walki ze słabościami, lecz był świadomą drogą. Co, najważniejsze szybko można się przekonać, że zdrowe posiłki mogą być smaczne, czy też sport satysfakcjonujący.
Zdrowy tryb życia –7 kroków do osiągnięcia celu:
- Jedz zdrowo i regularnie! Pierwszą zasadą zdrowego trybu życia nie mogłoby być nic innego jak odżywianie. Zaleca się spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu nie zakłócamy pracy metabolizmu. Posiłki powinny być bogate w makro i mikro składniki. Przede wszystkim należy unikać słodyczy, słodzonych napojów, produktów wysoko przetworzonych i fast foodów. Kaloryczność posiłków i ostateczny jadłospis powinny być indywidualnie dopasowane z uwzględnieniem ewentualnych nietolerancji pokarmowych.
- Unikaj alkoholu i papierosów. Eliminacja tego, co zaburza funkcjonowanie organizmu i może stać się źródłem rozwoju wielu poważnych chorób, jest jednym z najważniejszych i kluczowych aspektów w dbaniu o styl życia.
- Nawadniaj organizm. Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz kondycji mózgu. Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie.
- Dbaj o ilość i jakość snu! Zaleca się minimum 6 godzin snu na dobę, uzupełniane ewentualnie krótkimi drzemkami w ciągu dnia. Na jakość snu wpływa między innymi towarzyszący nam stres, rozpraszacze w postaci telefonów, czy nawet temperatura w sypialni. Najlepiej przed snem poświecić chwile tylko sobie, chociażby na relaksującą kąpiel, unikać telefonu i innej elektroniki oraz często wietrzyć sypialnie.
- Bądź aktywny fizycznie! Już pól godzinny spacer w ciągu dnia pozytywnie wpływa na jakość naszego życia. Dotlenia, poprawia krążenie, kondycje, a także samopoczucie. Poza tym warto szukać dodatkowych form rekreacji, które urozmaica czas. Możliwości jest wiele: jazda na rowerze, aerobik, joga, jogging, czy też ćwiczenia siłowe i wiele innych. Z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie.
- Pamiętaj o odpoczynku i relaksie. Brzmi banalnie, ale przepracowanie bywa naprawdę destrukcyjne. Każdy z nas zasługuje na odpoczynek w ciągu dnia, czy też urlop od pracy. Właściwie jest to niezbędne dla efektywnego wywiązywania się z obowiązków.
- Dbaj o psychikę. Umiejętność pozbywania się stresu znacząco może wpływać na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Warto nauczyć się dystansować do problemów i kwestii, na które nie mamy wpływu. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele i każdy może znaleźć najlepszy dla siebie. Poza tym nie należy lekceważyć swoich słabości w tym zakresie. Konsultacje z fachowcem w tej dziedzinie mogą okazać się zbawienne.