Banany – dlaczego warto je jeść?

Banany należą do jednych ze smaczniejszych owoców. Do tego są bardzo wygodne w podróżach oraz wyjściach, jako szybka i zdrowa przekąska. Można z nich zrobić placki, upiec ciasto bananowe, chlebek bananowy, dodać do owsianki lub zjeść solo. Ale dlaczego jeszcze, warto jeść banany?

Zdrowie. Właściwości odżywcze bananów

Bananów często obawiają się osoby będące na diecie, z małą podażą kalorii, ponieważ owoce ten zawiera wysoką gęstość energetyczną. Jednak po za kaloriami, które szacuję się na 88kcal na 100 gram, banan jest skarbnicą minerałów. W jednym bananie znajduję się aż 358 mg potasu, a jest to jeden z najważniejszych dla nas pierwiastków. Odpowiada on między innymi za prawidłowe funkcjonowanie naszej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jest również niezbędny do prawidłowej pracy mięśni oraz dotlenienia ich oraz naszego mózgu i komórek.
Banany ponad to zawierają inne najważniejsze witaminy. Są to przede wszystkim: witamina A, witamina C, witamina E, witamina K oraz witaminy grupy B. Owoce te zawierają także pektyny, czyli pewien rodzaj błonnika pokarmowego, który może przyczynić do obniżenia poziomu cholesterolu. Nie brakuje w nich także składników mineralnych – magnezu, fosforu i wapnia.

Dla kogo banany?

Banany stanowią błogosławieństwo dla sportowców. Są energetyczne, zdrowe i zawierają potas, który chroni przed skurczami mięśni.
Te mniej dojrzałe banany stanowią świetny składnik posiłku przed treningowego – przez wyższą zawartość skrobi. Za to te bardzo dojrzałe, lekko czerniejące są idealne po treningu – dużo słodsze i mniej “mączne”, szybko dostarczą cukru do mięśni i przyczynią się do odbudowy glikogenu.
Jednak jest to owoc nie tylko dla sportowców, ale i dla ludzi lubiących słodki smak. Banany można wykorzystać również w kuchni do stworzenia gamy deserów, bez cukru. Owoc ten sam w sobie jest bardzo słodki i może służyć do “posłodzenia” ciasta, na przykład: czekoladowego ciasta z czerwonej fasoli lub chlebka bananowego. W tego typu deserach nie ma konieczności używania cukru, wystarczy zblendować banany i dodać je do masy.

Banan dla oszczędnych

Prowadzenie zdrowej diety nie musi być kosztowne. Koszt kilograma bananów na koniec grudnia 2021 roku wynosił 3,80-4,40 zł/kg, zależnie od jakości i kraju pochodzenia. Jest to niewielka kwota za taką dawkę potasu, witamin oraz minerałów. Do tego banany są jednym ze smaczniejszych owoców. Można śmiało wprowadzić je do swojej diety bez obawy, że nasz portfel na tym ucierpi. Co więcej, banany mogą stosunkowo długo leżeć, w porównaniu na przykład do owoców cytrusowych, które szybko gniją.

Ciasto fasolowe z bananami

  • 440g czerwonej fasoli z puszki (2 puszki)
  • 2 dojrzałe banany (mogą lekko czernieć)
  • 4 jajka
  • szklanka namoczonych, suszonych daktyli
  • 1 gorzka czekolada
  • 1/4 szklanki roztopionego niesolonego masła
  • 1 łyżka naturalnego kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Nastaw piekarnik na 180 stopni, góra-dół z termoobiegiem. W tym czasie odsącz fasolę na sitku i przełóż do miski. Dodaj do niej banany i zbęduj całość. Oddziel żółtka od białek. Białka ubij ze szczyptą soli na gładką i sztywną pianę. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i ostudź. Do masy fasolowej dodaj żółtka, czekoladę, roztopione masło, kakao oraz proszek do pieczenia i zmiksuj całość. Następnie łyżka, powoli dodawaj pianę z białek i delikatnie mieszaj. Czekoladowe ciasto przełóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i całość piecz około 40 minut w nagrzanym wcześniej piekarniku. Ciasto możesz posypać sproszkowanym ksylitolem lub zwykłym cukrem pudrem. Możesz potraktować je jako deser lub pożywne i zdrowe drugie śniadanie czy posiłek po treningowy. Jest to ciasto, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia w dowolnych ilościach, ponieważ jest smaczne i bardzo syte.